Hakkımızda

1982 Yılında kurulan EKİN MADEN TİCARET VE SANAYİ A.Ş., demir dışı maden ve metal ticareti konusunda faaliyet gösteren, Türkiye'nin lider firmasıdır. EKİN MADEN ağırlıklı olarak çinko, kurşun, bakır ve krom cevher & konsantresi üretimi ve ihracatı, aynı zamanda çinko, kurşun, alüminyum metal ve bakır katot & filmaşin ithalatı ve dağıtımı yapmaktadır.

2001 yılından beri Arnavutluk’ta Lak Rosh, Munella ve Karma madenelerine yatırım yapan şirketimiz 2014 yılında, Tuç, Qafe Bari, Paluca ve Fush Arrezbakır madeni lisanslarını da bünyesine katarak yatırımlarını arttırmaktadır. Yıllık 600.000 ton maden işleme kapasitesiyle, 50.000mton/yıl bakır konsantresi üretebilen flotasyon tesisiyle, senelerdir Arnavutluk’un en büyük ihracatçı ve en çok vergi veren firmalarından biridir. 

Büyük hissedarı Ekin Maden olan, Arnavutluk’ta kurulu Beralb.Sh.A şirketini de bünyesinde bulunduran Nesko Metal Tic.San.A.Ş’ye 2014 yılı içerisinde Çin’in en büyük bakır şirketi Jiangxi Copper ortak oldu. Bu yen ortaklıkla öncelikle Türkiye ve Balkan ülkelerinde yatırımların katlanarak büyümesi hedeflenmektedir.

EKİN MADEN 'in merkez ofisi Maslak/İstanbul’dadır. Çin ‘de bulunan Beijing, Guangzhou ve Shanghai ‘de ticaret ofisleri ve Mersin 'de "Kırma ve Depolama Tesisi" bulunmaktadır. Türkiye'nin birçok bölgesinde maden sahalarına yaptığı yatırımlar ve üreticilere verdiği finansal desteklerle, Türkiye'de sektöründe lider olmakla kalmayıp uluslararası maden ve metal piyasalarında da Türkiye'nin aranılan yüzü ve gururu olmuştur.

EKİN MADEN, uzun yıllardır Türkiye'nin bir numaralı demir dışı metal tedarikçisi olma ünvanını elinden bırakmamıştır. Yıllık yaklaşık 120.000 ton çeşitli kalite ve orijinde çinko metal, 30.000 ton kurşun metal ve yaklaşık 20.000 ton bakır metal olmak üzere toplam 170.000 ton metal ithal etmektedir.

EKİN MADEN;

2013 Yılı “metalik mineraller” ihracatında Türkiye 'de 2. sırada yer almıştır.

2013 Yılı “çinko cevheri” ihracatında Türkiye 'de 1. sırada yer almıştır.

2013 Yılı “krom cevheri ve konsantresi” ihracatında 400.000 mton ile Türkiye 'de 2. sırada yer almıştır.

2012 Yılı “metalik mineraller” ihracatında Türkiye 'de 1. sırada yer almıştır.

2012 Yılı ihracatta ilk 1000 firma arasında Türkiye ’de179. sırada yer almıştır.

EKİN MADEN kurulduğundan beri her yıl olduğu gibi bu yıl da yüksek düzeyde kurumlar vergisi ödeyerek, İstanbul Ticaret Odası tarafından "Kurumlar Vergisi Devamlılık Ödülü" ne ve yaptığı ihracatla ülkemize döviz kazandırmak suretiyle gösterdiği başarıdan dolayı "Takdir Berat’ına" layık görülmüştür.

EKİN MADEN olarak vizyonumuz; Türkiye‘nin küreselleşen pazarlarda en güçlü ayağı olmak, yeni açılımlar yaratmak, yurt içinde ve yurt dışında güçlü bağlantılara sahip, güvenilir ve tercih edilen şirket olmak ve profesyonel bir şekilde müşterilerimize hizmet sunmaktır.